גרמניה - מידע כללי

גרמניה, מדינה במערב אירופה, היא איחוד פדרלי של 16 מדינות המחולקות ל-439 מחוזות.לכל אחת מהמדינות עיר בירה, ממשלה ומוסדות משלה.גרמניה גובלת בצפונה בים הצפוני, בדנמרק, ובים הבלטי; במזרחה בפולין ובצ'כיה; בדרומה באוסטריה ובשווייץ ובמערבה היא גובלת בצרפת, בלוקסמבורג, בבלגיה ובהולנד ובדרום מערב בליכטנשטיין.

אוכלוסיה בגרמניה

בגרמניה חיים מעל 82 מיליון בני אדם כשהאוכלוסיה מתחלקת על מספר גדול של ערים וכפרים שהגדולות בהם היא ברלין, המבורג ומינכן. ערים מרכזיות נוספות הנן קלן, פרנקפורט אם מיין, שטוטגרט, דיסלדורף, ברמן והנובר. 33 אחוזים מהגרמנים מגדירים עצמם נוצרים פרוטסטנטיים ו - 33 אחוז אחרים מגדירים עצמם נוצרים קתוליים. בסך הכל, 55 מיליון גרמנים מגדירים עצמם נוצרים, וקרוב ל-3.7 מיליון מוסלמים חיים בגרמניה (רובם ממוצא טורקי וכורדי). מלבד זה ישנם מאות אלפי נוצרים אורתודוקסים בגרמניה, כמו גם 160,000 יהודים.

את שטחה של גרמניה חוצים שלושה נהרות גדולים - הריין, האלבה והדנובה, מה שהקנה לגרמניה לאורך ההיסטוריה מעמד של מרכז כלכלי, מסחרי ותרבותי ביבשת כולה. היום כלכלתה של גרמניה היא הרביעית בגודלה בעולם (אחרי ארצות הברית, יפן וסין), והתעשיות הבולטות בה הן תעשיית הברזל, הפלדה, המיכון והרכב שלה. גרמניה היא אחת ממייסדות האיחוד האירופי כמו גם והחברה בעלת האוכלוסייה הגדולה ביותר. המדינה חברה גם באומות המאוחדות, בברית נאט"ו ובארגון המדינות המתועשות.


תרבות בגרמניה

גרמניה ידועה במורשת התרבותית שלה בכל התחומים - מלחינים כבטהובן, באך, ברהמס, וואגנר; משוררים כגתה, שילר והיינה, פילוסופים כליבניץ, קאנט, הגל, מרקס, אנגלס, רוזנצווייג, שופנהאואר, ניטשה מנדלסון והיידגר, תאולוגים כמו לותר, סופרים כמו אריך קסטנר, הסה, מאן, בל וגראס; מדענים כמו קפלר, הקל, איינשטיין, בורן, פלאנק, הייזנברג, הרץ ובונזן; וממציאים ומהנדסים כמו גוטנברג, אוטו, סימנס, בראון, דיימלר, בנץ, דיזל ולינד. אמנים מפורסמים כוללים את אמן הרנסאנס דירר, הסוריאליסט ארנסט, האקספרסיוניסט מרק ועוד. הקולנוע הגרמני השפיע רבות על הקולנוע בעולם ובגרמניה והספורט מהווה נדבך חשוב בתרבות הגרמנית לאורך השנים.

מזג אויר בגרמניה

ברובה של גרמניה האקליםקריר עד ממוזג ומאופיין בעיקר בלחות וברוחות מערביות.
בצפון בעיקר גשמים יורדים  יורדים במשך כל עונות השנה, החורף מתון והקיץ קריר. במזרח האקלים יבשתי הרבה יותר ודומה לזה הקיים במזרח אירופה עם חורפים קרים וממושכים מאוד וקיצים העשויים להיות חמים במיוחד ומלווים בתקופות יובש. בדרום ובמרכז האקלים משתנה בין מאפיינים אוקייניים ליבשתיים.