הולנד נמצאת במערב אירופה וגובלת בים הצפוני, בבלגיה ובגרמניה. המדינה נחלקת לשני חלקים:
האזור הנמוך,צפון ומערב המדינה, שחלקים ניכרים ממנו יובשו מהים ומאדמת ביצות והם נמוכים מפני הים והאזור הגבוה, בדרום ובמזרח המדינה - שהוא אזור מישורי ברובו, ורק בחלקו הדרומי מעט גבעות. 

שטחה הכולל של הולנד הוא 41,526 קמ"ר, ומתוכם 33,883 הם אדמה והיתר מים. אורכם של גבולותיה היבשתיים הכולל של הולנד הוא 1,027 ק"מ. קו החוף של המדינה משתרע לאורך 451 ק"מ. עיקר משאביה הטבעיים  של הולנד הם גז טבעי, נפט ואדמה למטרות עיבוד. ארבעה נהרות גדולים - הריין, הוואל, המאס והסכלדה, זורמים בשטחה של הולנד כשכולם נשפכים אל הים הצפוני.

המדינה מחולקת ל -12 מחוזות כשאמסטרדם היא בירת הולנד, אך רק באופן סמלי מכיוו שרוב מוסדות המדינה והשגרירויות מרוכזים בעיר האג (Den Haag). גם ארמונה של המלכה הנוכחית של הולנד, ביאטריקס, שוכן בהאג. המטבע בהולנד הוא  אירו EUR.
 

שתי השפות הרשמיות בהולנד הן הולנדית ופריזית, שתיהן שפות גרמאניות מערביות . הולנדית היא השפה הרשמית בכל המדינה, בנוסף יש מספר שפות נוספות המדוברות במספר מחוזות.
הולנד מונה כ - 16.500.000 תושבים. רוב האוכלוסיה בהולנד, כ -51 אחוז היא נוצרית כשבתוכם יש רוב לקתולים מול הפרוטסטנטים, בהולנד יש גם מיעוט מוסלמי של קרוב ל -6 אחוז ועוד מיעוטים כמו בני דת ההינדו ודתות אחרות. 41 אחוזים מההולנדים אינם משייכים עצמם לדת כלשהי. 

להולנד היסטוריה תרבותית עשירה ונולדו ציירים מפורסמים רבים. מבין ציירי המאה ה-17, שהיה גם תור הזהב של הרפובליקה ההולנדית, ביניהם - רמברנדט, יאן ורמר, ואן סטין ואחרים. במאות ה- 19 וה- 20 התפרסמו במיוחד וינסנט ואן-גוך, פיט מונדריאן, מוריץ קורנליס אשר והאן ואן מיגרן. כמו גם פילוסופים מפורסמים כמו ארסמוס מרוטרדם וברוך שפינוזה.

הולנד נחשבת לאחת המדינות האטרקטיביות ביותר לטיול משפחתי וזאת בזכות המגוון העצום של אטרקציות משפחתיות המצויות בה החל מפארקי שעשועים גדולים, פארקי מים, גני חיות, מוזיאונים מעניינים, כפרי דייגים, שייט ורכיבה על אופניים. 
טחנות הרוח, הפרות ההולנדיות, הגבינות וקבקבי העץ הם מסמליה המפורסמים של הולנד.