צפון הולנד
​בצפון הולנד המכונה "הולנד הקלאסית" מרוכזים כל הסמלים התרבותיים המייצגים את הולנד.
האזור כולו משופע באתרי תיירות מפורסמים ותוכלו למצוא בו כפרי דייגים, טחנות רוח, שדות מרהיבים בצבעיהם וגווניהם, שוקי גבינות ופרות רועות באחו הירוק. לצד האתרים המפורסמים ניתן למצוא לא מעט פינות חמד פחות מתויירות אבל לא פחות אטרקטיביות. בצפון הולנד כדאי במיוחד לערוך טיול בכפרי הדייגים, לבקר באחד משוקי הגבינה באלקמאר, אדם או הורן, לחוות את שדות הפרחים וחנויות הפרחים,לטייל באפניים ולשלב כל זאת בחווית הקניות של העיר הארלם.
כפרי הדייגים
רובם הפכו כבר לאתרי תיירות אך אפשר למצוא בהם את הדייגים המקומיים הוותיקים.
כדאי לבקר בהם בימי רביעי בו מתריים באופן מסורתי שוק הגבינות הססגוני.
אדם 
עיירה ציורית עם רחובות יפים, מוזיאון עירוני נאה המחולק לשני חלקים, כשחלקו השני והמעניין יותר הוא הבית העתיק ביותר בעיירה. העיירה המפורסמת בעיקר בזכות הגבינה הצהובה Edammer הקרויה על שמה. מדי רביעי בבוקר בחודשי הקיץ מתקיים בעיר שוק גבינה ססגוני במרכז העיר שהוא בעצם תצוגה מרהיבה של שקילת הגבינה ע"י חברי גילדת הגבינה הלבושים בתלבושות מסורתיות ומקיימים טקס מסחר שכמעט ולא השתנה במשך 300 שנה.
וולנדם 
עיר תיירותית מאד שהאטרקציה העיקרית בה היא טיילת Haven , רחוב ארוך עם שלל בתי קפה ומסעדות, חנויות למזכרות מאד מומלצות ופסלים של דמויות הולנדיות. אפשר להצטלם עם תלבושות הולנדיות מסורתיות בחנויות הצילום. בוולנדם יש גם מוזיאון מומלץ לביקור עם שפע תלבושות ססגוניות, בתים וחנויות המשוחזרים עד לפרט האחרון וחדר  מרהיב  ובו קולאז'ים העשויים ממדבקות של סיגרים.
חצי האי מארקן - ניתן לשוט אליו מהטיילת של וולנדם בשייט של כחצי שעה. ניתן לטייל באי בשביל מעגלי שאורכו כ - 6 ק"מ הליכה העובר היוצא מן הנמל, עובר דרך מוזיאון שבמרכז הכפר, עובר במדרחוב Minneweg לכיוון שפת האגם וחזרה דרך הגדה המזרחית.
מוניקנדם Monnickendam - כפר דייגים פעיל מאד יחסית עם מרינה פעילה, סירות ויאכטות כמו גם תעלות וגשרים ובתים עתיקים. במרכז הכפר מגדל פעמונים מקסים. 
אנקהאוזן וסביבתה
איזור אנקהאוזן משתרע כחמישים קילומטרים מצפון לאמסטרדם.
אנקהאוזן - עיירה נחמדה בעלת מדרחוב ארוך שהיתה בעברה איזור הדייג המרכזי של הים הדרומי.
בעיירה מוזיאון קטן בו מציגים אוניות בתוך בקבוקים.אפשר לרכוש בקבוק כזה כמזכרת.
הורן - עיר יפה ומטופחת בעלת מדרחובים עמוסי חנויות, כיכרות ובתים מסוגננים ונמל סירות הולנדי טיפוסי.
בנמל עוגנות סירות עץ ובעיר יש מוזיאון לצעצועים ומוזיאון להסטוריה ולתרבות של האיזור. מאמצע יוני עד תחילת ספטמבר מתקיים בכיכר הראשית של העיר מדי יום חמישי שוק גבינה.
בעיירה ממוקם גם המוזיאון של רכבת הקיטור של הורן.

אלקמאר - עיר הולנדית יפה וטיפוסית עם תעלות, מדרחובים, גשרים ציוריים בהן ניתן למצוא את כל רשתות החנויות הידועות לצד סמטאות צרות עם בוטיקים ומעדניות. האטרקצייה הבולטת ביותר של אלקמאר היא שוק הגבינה שלה, מוזיאון הגבינה, ובורסת הירקות.
זאנסה סחאנס והארלם
מגיעים לאיזור ברכבת היוצאת מאמסטרדם, או במכונית.
זאנסה סחאנס - כפר שהוא אחד מאתרי התיירות הפפופולריים וההומים בהולנד. שילוב של כפר אמיתי בו מתנהלת שגרת חיים רגילה למוזיאון פתוח ואטרקציה תיירותית. בכניסה לכפר מרכז מבקרים גדול בו שני מוזיאונים, האחד מציג את ההיסטוריה של הכפר והשני מרכז ורקאדה המציג את ההיסטוריה של חברת העוגיות בשם זה.  עוד דברים שכדאי לעשות בכפר הם ביקור בחוות הגבינה קתארינה הואבה שהיא חווה לייצור גבינה, מפעל לייצור קבקבי עץ בו אפשר להתרשם ממבחר עצום של קבקבי עץ למכירה, שמונה טחנות הרוח שנמצאות בכפר ושיט בנהר הזאן Zaan הנמשך כ -50 דקות והוא חוויה של טבע ונוף.
הארלם - עיר מדהימה בעלת מרכז קומפקטי קל ונוח לטיול, כיכרה המרכזית היא כיכר Grote Markt 
בה ממוקמת כנסייה גותית יפה, בתי קפה וקתדרלה מהמאה ה -14. מעט מאחורי הכנסייה במדרחוב 
Warmoesstraat מספר 3 תמצאו את דוכן הצ'יפס המפורסם של הארלם De Vlaminck ששמו יצא למרחוק בכל רחבי הולנד בגלל כמות הרטבים שהוא מציע. מלבד מדרחובים היוצאים מהכיכר המרכזית
ומבחר החנויות שלהם אפשר ומומלץ לבקר גם במוזיאונים שהעיר גאה בהם - מוזיאון פרנץ האלס המציג אוצרות מתור הזהב ההולנדי, מוזיאון טיילרס, המוזיאון העתיק ביותר בהולנד המציג פריטים עתיקים ומעניינים ובית קורי בום, בית ששימש מקום מסתור ליהודים בתקופת השואה. הביקור בבית מעניין ומרתק.

מרכז הולנד

מורכב משני מחוזות - מחוז אוטרכט ומחוז דרום הולנד ( שהוא אינו המחוז הדרומי ביותר במדינה).
במחוז זה נמצאות הערים הגדולות נאג Den Hagg ורוטרדם ומסביבן איזור מיושב בכפרים ועיירות המתחבר אל אמסטרדם מצפון ואל אוטרכט ממזרח. איזור זה נקרא ראנדסטאד Randstad.
ליידן 
עיירה הולנדית טיפוסית ומקסימה, ביקור במרכז העתיק מציע את כל המאפיינים ההולנדים הקלאסיים. בליידן שוכנת גם אוניברסיטה גדולה שהיא האוניברסיטה הראשונה בהולנד. מוקדי המשיכה העיקריים במרכז העיר הם המצודה Burchet , מפגש התעלות Vismarkt , כיכר Beestenmarkt ותחנת רוח הבז.
העיר שופעת מדרחובים עמוסים מרכזי קניות ובתי קפה על שפת התעלות ובניינים עתיקים ומספר מוזיאונים מעניינים.
גאודה
עיר נחמדה ונעימה עם כיכר מרכזית גדולה.עדיף להגיע לעיר ביום חמישי שבו מתקיים בכיכר הראשית שוק הגבינות המסורתי שהוא פסטיבל פולקלור ססגוני. השוק מתקיים בשעות הבוקר מסוף יוני ועד סוף אוגוסט.
האג Den Haag 
המרכז השלטוני של הולנד ומקום מושבם של כל השגרירויות ובית המשפט הבינלאומי. בחצר הפרלמנט שהוא המרכז הפוליטי של הולנד עוד מהמאה ה - 13 שוכן בניין האבירים ממנו נושאת המלכה מדי שנה את נאומה לאומה ביום הנסיכים. בהאג יש מספר מוזיאונים מעניינים כמו המוריצהאוז ובו יצירות מופת מתקופת תור הזהב, בינהן ציורים של רמברנט ועוד ציירים מפורסמים, הביקור במוזיאון הוא מומלץ ביותר,  מוזיאון אשר המציג את אומנותו של מ.ס אשר אשר מאפיניה העיקריים של עבודתו הן אשליות אופטיות, פנוראמת מסדך, מוזיאון המדע וקולנוע התלת מימד אומניברסום.
דלפט Delft
עיר הולנדית קלאסית קטנה וציורית שהמרכז שלה קטן וקופקטי ומתאים לטיול רגלי. כדאי לבקר באחד ממפעלי הקרמיקה הכחולה שהיא הסמל של העיר ולבקר במרכז ורמיר המוקדש ליצירותיו של האמן.
קינדרדייק Kinderdijk 
ליד הכפר נמצא ריכוז תחנות הרוח הגדול ביותר בהולנד, 19 במספר, הטחנות נבנו לפני כ - 270 שנה ועדיין פעילות, חלקן אפילו משמשות עדיין למגורים. בשבתות של יולי אוגוסט בשעות אחה"צ מופעלות כל 19 התחנות יחדיו, זהו מראה מרהיב המשלב טכנולוגיה מסורתית הולנדית עם נוף קסום.
רוטרדאם Rotterdam
עיר גדולה מודרנית וסואנת שמרכזה נחרב במלחמת העולם השנייה, נבנה מחדש והיום משלב סגנונות רבים של ארכיטקטורה מודרנית. מוקדי העניין העיקריים בעיר הם הנמל, ממנו יוצא שיט הפאנקייק ובו גם שוכן מגדל האירומאסט, מרכז העיר, פארק המים וגן החיות הגדול.
אוטרכט
עיר נעימה ומקסימה שאת מרכזה חוצה תעלה ציורית והמגדל העתיק הגבוה במדינה ניצב בה. העיר היא מרכז קניות גדול עם היצע של קניונים וחנויות, בתי קפה ומסעדות. יש בעיר מוזיאונים רבים שהמומלצים בהם - מוזיאון הרכבת, שהוא בעצם מרכז בידור בנושא רכבות ומוזיאון תיבת הנגינה שהוא סיור מודרך ומהנה המציג שעונים ותיבות נגינה.


מזרח הולנד

איזור מזרח הולנד כולל את המחוזות חלדרלנד Gelderland, שהוא המחוז הגדול ביותר בהולנד,  מחוז פלבונד Flevoland ומעט ממחוז אופרייסל Overijssel. בחלדרלנד שלוש ערים מרכזיות - אפלדורן, ארנהם וניימכן, כשמירב האטרקצייות באיזור הן אלו שנמצאות מחוץ לערים  כמו הפארק הלאומי הגדול ביותר בהולנד דה הוחה ולואה De Hoge Veluwe , המוזיאון ההפתוח ליד ארנהם  Openluchtmuseum, וכפרי הנופש המפורסמים במחוז.

ניימכן
העיר העתיקה ביותר בהולנד. אתרים מרכזיים בה הם בית השקילה המשמש כיום כמסעדה, מולו ניצבת כנסיית Sint Steveskerk מהמאה ה -13. במרכז העיר ניתן למצוא את כל רשתות החנויות הגדולות.
חיטהורן 
כפר מיוחד הבנוי לאורך תעלת מים ועל שפת אגם ואין בו כבישים ומכוניות. סיור בכפר בשיט על סירה הוא מאד מומלץ.

דרום הולנד

עיקר העניין התיירותי בדרום הולנד הוא פארק השעשועים אפלטינג ראו אטרקציות בדרום הולנד
וירה Veere
​עיירה קטנה וציורית שטיול במרכז העתיק שלה מרחיב את הלב. רחובה המרכזי והשקט Market ניתן למצוא חנויות יפות גלריות ובתים ישנים. ניתן לשכור אופניים, לצאת לשיט או לטפס למגדל הכנסייה הגדולה Grote Kerk ממנו נשקף נוף נפלא. בית הערייה הישן בו אולם בית המשפט הישן פתוח למבקרים בתשלום.
​מידלבורח Middelburg
העיר המרכזית בדרום הולנד שמרכזה העתיק שופע מדרחובים בהם בתי קפה חנויות ומוזיאונים. בכיכרה המרכזית נמצא בית העירייה שהוא מהיפים בסוגו בהולנד. מוקד עניין מרכזי הוא מוזיאון מחוז זילנד ובו תצוגה מרתקת של פריטים ממקומות שונים בעולם שעשויים לעניין גם ילדים כמו מומיה ממצרים, מסכות מאפריקה, חרוזים אינדיאנים, בגדים סינים ופסלי בודהה מאסיה. בקומה השלישית שטיחי קיר ענקיים מהמאה ה -16 המתארים קרב ימי בין אנשי זילנד לספרדים במלחמת שמונים השנה. המוזיאון נמצא בכיכר Abdij שמאחוריה מתנשא מגדל גבוה הניתן לטיפוס בגרם מדרגות צר ועגול והנוף מלמעלה מרהיב.