תחבורה באיטליה

כבישים ואוטוסטרדות באיטליה
מערכת הכבישים הבינעירונית באיטליה מחולקת לכבישים ציבוריים וכבישי אגרה פרטיים. כבישי האגרה והכבישים המובילים אליהם Racordo Autostradale תמיד ייסומנו באות A. לדוגמא, 
האוטוסטרדה מילאנו – נאפולי היא האוטוסטרדה A1. 
כביש ציבוריים יסומנו באותיות אחרות. הצירופים הקיימים הם יחסית רבים אך רובם הגדול הוא SS שפירושו Strada statale  או SP שפירושו Strada Provinciale כבישי האגרה הם הדרך המהירה והיעילה ביותר בזמן התניידות ברכב. 

ישנם שלושה אמצעי תשלום שונים בכבישי האגרה - תשלום במזומן, תשלום על ידי כרטיס מגנטי ViaCard או התקנת קורא אלקטרוני ברכב ושליחת החיוב לבית הלקוח בשם TELEPASS. בכל תחנת אגרה ישנם שלטים מעל לכל ביתן המעידים על אופי התשלום בביתן. העלות למקטע של 400 ק"מ היא בערך 15 אירו ללקוחות שאינם קבועים. 
למידע נוסף:
רכבות באיטליה
הרכבת באיטליה היא כלי התחבורה הציבורי המרכזי ואפשר להגיע איתן מכל מקום לכל מקום.
שירות הרכבות המרכזי והגדול של איטליה נקרא Trenitalia  וישנן גם חברות רכבת איזוריות פרטיות וקטנות יותר הנותנות שירות בחלקים שונים של המדינה
שירות הרכבות המרכזי נותן שלושה סוגי שירות:
*רכבות ה- Eurostar  היורוסטאר אשר מקשרות את 120 הערים הגדולות.
*רכבות ה- Intercity , Intercity plus ו - Eurocity: רכבות אלה הן רכבות אשר מבצעות נסיעות בקוים ארוכים, כשהאירוסיטי ממשיכות ליעדים מחוץ לאיטליה. הרכבות נוחות מאד במחיר סביר.
*רכבות ה-Regionale וה- Interegionale: שהן רכבות עממיות וזולות יותר המבצעות נסיעות בקוים קצרים יחסית ולהן תחנות רבות בדרך. 
 

יש לרכוש כרטיסים בתחנת הרכבת בדלפקי הכרטיסים או על ידי המכונות האוטומטיות הצהובות המפוזרות בתחנה, כרטיס הרכבת באיטליה הוא עבור קטע נסיעה ולא עבור יעד ספציפי. אם קניתם כרטיס ולאחר מכן לא נסעתם מסיבה כזו או אחרת, ניתן עדיין להשתמש בכרטיס עד שלושה חודשים מיום הקניה. יש לכרטס את הכרטיס במכונות הכירטוס הצהובות המפוזרות ליד הרציפים. מרגע שהכרטיס כורטס, יש להשתמש בו תוך 6 שעות. אי כרטוס מביא לקנס מהכרטיסן בגובה של 40 אירו. לא ניתן לרכוש כרטיסים על הרכבת.

אתרי הרכבות של איטליה
http://www.italiarail.com/ 

http://www.cisalpino.com/index_en.html 

אתר הרכבות של אירופה
http://www.raileurope.co.il/