החופשות הלוהטות החודש

חופשה ברומא


רומא בירת איטליה והעיר הגדולה ביותר במדינה. ברומא מתגוררים כ- 2.7 מיליון תושבים,. העיר שייכת למחוז לאציו שבאזור המרכזי-מערבי של איטליה, ושוכנת לחופו של נהר הטיבר.
בפרפרזה על המשפט הידוע, מעמדה של רומא כאחת הערים הידועות והחשובות בעולם לא נבנה ביום אחד. עדויות ארכיאולוגיות והיסטוריות מראות כי כבר לפני כ- 10,000 שנה (ואולי אף יותר) הגיעו לרומא ראשוני מתיישביה. כמה מאות שנים לאחר מכן הגיעה תקופת הזוהר של רומא, בהיותה בירת האימפריה הרומית הגדולה. המסורת המקומית מספרת כי העיר נקראת על שם מייסדה רומוס, שעם אחיו רומולוס גדל בחסותה של זאבה שהיניקה אותם, אולם הסברים מאוחרים יותר משערים שהמקור הוא מילה יוונית כלשהי. כך או כך, ברור כי המבנים המונומנטליים שהיו ברומא, האמנות שנוצרה בה וחיי הקהילה רחבי ההיקף שבה היו עניין חסר תקדים בעולם העתיק. במשך מאות השנים שבהן שלטה האימפריה הרומית באזור הייתה רומא העיר החשובה בעולם המערבי, ואין כמעט מי שלא מכיר את סיפורי הקיסרים ששלטו בה (לרבות טיטוס, הקיסר שהחריב את בית המקדש).
לאחר כמעט אלף שנות שלטון נפלה האימפריה הרומית, אולם רומא שמרה על מעמדה כעיר גדולה וחשובה תחת השלטון הביזנטי. כשהגיעו ימי הרנסנס התחדשו ברומא הבנייה והיצירה; המזרקות, הפסלים והכנסיות שנוצרו בה נחשבים עד היום ליצירות מופת, ותרמו רבות למעמדה של רומא כ"עיר הנצח". במאה ה- 19 נשלטה רומא בידי האפיפיור, ובתחילת המאה שלאחר מכן עברה לידיו של הפשיסט מוסוליני. שתי מלחמות העולם פגעו בעיר, אולם לאחריהן חלה בה צמיחה מדהימה. בשנות החמישים של המאה העשרים החלה העיר לבסס את מעמדה כעיר תוססת ואפנתית, ומאז ועד היום נשארה כזו.