חופשה, דילים ונופש ביוון - מיקום

בדרום-מזרח אירופה שוכנת יוון בדרום של חצי האי הבלקניץ גבולה הצפוני הוא עם אלבניה ויוגוסלביה לשעבר ומקדוניה ובולגריה. במזרחה גובלת יוון עם טורקיה.יוון היא חצי אי המוקף בכ-1400 איים, רק קצת מעל למאה חמישים מהם מיושבים. רוב שטחה של יוון הוא הררי, ונמצא יותר מ-1500 מ' מעל פני הים. את האיים ניתן לחלק לשש קבוצות: הקיקלאדים, היונים, הדודקאנסים, האיים בצפון-מזרח הים האגאי, הספוראדים ואיי המפרץ הסארוני. שני האיים הגדולים ביותר - כרתים ואוויה, לא שייכים לאף קבוצה. 

חופשה, דילים ונופש ביוון - אקלים

החורף ביוון קריר ולח בעוד הקיץ יבש וחם. הטמפרטורות בהרים בחורף עלולות להיות נמוכות מאוד, גם באתונה. בקיץ, הטמפרטורות בקיץ באיים הן בסביבות 30 מעלות.
האוכלוסיה ביוון מתחלקת ליוונים אורתודוכסים שהם רוב גדול מאד כשהשאר הם קתולים, יהודים ומוסלמים. לוח השנה נסוב סביב הפסטיבלים הדתיים. למעשה רצף של פסטיבלים ואירועים שחלקם דתיים, חלקם תרבותיים, ואחרים הם תירוץ לחופש.

חופשה, דילים ונופש ביוון - קולינריה

רבים ממאכלי המטבח היווני מקורם לפני 400 שנה בשלטון הטורקי, במיוחד מתאבנים כמו צאזיקי (מטבל מלפפון ויוגורט) ותמנון כבוש במיץ לימון ובשמן זית. כמו כן ניתן למצוא בכל מקום חטיפים זולים כמו סופלאקי (שווארמה בפיתה) , פשטידות גבינה ותרד. עוד מנות עיקריות פופולריות הן פאסטיציו (פסטה אפויה בבשר טחון וברוטב בשמל), עגבניות ממולאות ודגים על הגריל. מנה שתמיד ניתן למצוא בתפריט היווני היא חוריאטיקי סלטה  (סלט יווני). היוגורט המקומי, דומה יותר ונמכר בכל מקום. 
המשקאות היווניים הטיפוסיים הם אוזו, ציפורו וראקי.

ארוחה זולהתעלה לכם ביוון: כ - 4-8 יורו, ארוחה במסעדה ממוצעת: תעלה לכם ביוון כ - 8-20 יורו 
בעוד שארוחה במסעדת יוקרה תעלה החל מ-20 יורו. הדגים ביוון יחסית יקרים
מידע שימושי למטיילים:

חופשה, דילים ונופש ביוון - מידע שימושי

* ויזות: לאזרחי ישראל אין צורך בוויזה לביקורים של עד שלושה חודשים ביוון. 
* בריאות: יש להצטייד בתכשירי הגנה נגד השמש
* קודאין, תרופה שאסורה לשימוש ביוון
* שעון: למעט בתקופת שינוי שעון קיץ כאשר מועדי השינוי אינם מקבילים, השעה ביוון היא כמו בישראל.
* חשמל: 220 וולט, 50 הרץ.
* מטבע: אירו (בעבר: דראכמה).
ניתן להחליף מטבעות בבנקים, במזומן או בהמחאות נוסעים, העמלה עבור מזומן נמוכה יותר. ניתן גם להחליף בכל סניפי הדואר, השירות מהיר יותר והעמלות נמוכות מאלה בבנקים. כרטיסי אשראי מתקבלים רק בבתי העסק הגדולים והיוקרתיים; כאשר ויזה, מסטרקארד ויורוקארד הם הנפוצים ביותר. כספומטים פועלים בבנקים, וישנם גם מספר אוטומטים להחלפת כסף הפועלים לאורך כל שעות היממה.
* דמי השירות במסעדות כלולים בחשבון, אבל מקובל לעגל את הסכום כלפי מעלה. כך גם במוניות. ברוב החנויות ביוון המחירים הם קבועים ולא ניתנים למיקוח. בשווקים מקובל להתמקח אך יש לעשות זאת בנימוס.